O pracovišti
Kde nás najdete
budova M (přízemí), ul. Joštova 13
zasílací adresa: Arna Nováka 1, 602 00 Brno
sekretariát:
tel.: (+420) 549 498 235
e-mail: bohem@phil.muni.cz
Více Kontakty
Personální obsazení
Výuka
ÚČJ zajišťuje jazykovědnou část bohemistického vzdělání v těchto oborech:
- Český jazyk a literatura (bc. studium, navazující mgr. studium)
- Učitelství českého jazyka a literatury pro SŠ (navazující mgr. studium)
- Český jazyk se specializací počítačová lingvistika (bc. studium, navazující mgr. studium)
- Český jazyk (doktorské studium)
Pracoviště je úzce propojeno s Kabinetem češtiny pro cizince FF MU, na jehož výukových aktivitách se zčásti podílí.
Více Studium
Výzkum
Výzkum v ÚČJ je aktuálně orientován do několika hlavních směrů:
- synchronní lingvistika (syntax, morfologie, fonologie; formální přístupy k jazyku ad.)
- diachronní lingvistika (syntax, ortografické systémy, onomastika ad.)
- korpusová a počítačová lingvistika
ÚČJ byl/je mj. řešitelským pracovištěm řady týmových projektů, jejichž výstupy se staly uznávanými opěrnými publikacemi oboru: Příruční mluvnice češtiny (1995), Encyklopedický slovník češtiny (2002), Kapitoly z dějin jazykovědné bohemistiky (2007). V r. 2016 je ke zveřejnění připravováno rozsáhlé dílo Nový encyklopedický slovník češtiny (GAČR 406/11/0294, 2011-2015), při jehož tvorbě ÚČJ jako řešitelské pracoviště koordinoval práci 150 domácích a 40 zahraničních bohemistů.
ÚČJ je zapojen i do dalších mezinárodních výzkumných aktivit, např. v rámci projektu Phonological Theory Agora: international network (2015–2018; http://pta.cnrs.fr). Byl/je též organizátorem prestižních mezinárodních konferencí a workshopů: v minulosti např. pěti ročníků konference Čeština – univerzália a specifika (1999, 2000, 2001, 2002, 2004), v poslední době několika ročníků slavistické konference Formal Description of Slavic Linguistic 10.5. (2009, 2014) a 9., 12. a 16. ročník mezinárodní konference SinFonIJA (2016, 2019 a 2023); poslední dvě jmenované konference byly organizovány ve spolupráci s Ústavem jazykovědy a baltistiky FF MU.
Spolupráce
ÚČJ má rozsáhlé kontakty s domácími i zahraničními akademickými pracovišti.
Z domácích pracovišť je významná především více než šedesát let trvající spolupráce s Ústavem pro jazyk český AV ČR, jehož dialektologické a etymologické oddělení sídlí v Brně. Pracovníci těchto dvou oddělení se podílejí na výuce, vedou diplomové práce a působí jako školitelé doktorandů ÚČJ.
Obor Český jazyk se specializací počítačová lingvistika je výzkumem i vzdělávací činností propojen s Centrem zpracování přirozeného jazyka FI MU. Zároveň rozvíjí spolupráci s lokální sítí specializovaných počítačově orientovaných institucí a firem (detailněji na webových stránkách oboru PLIN).
ÚČJ spolupracuje též s filologickými pracovišti na zahraničních univerzitách (např. v Řezně, Berlíně, Postupimi, Lipsku, Tübingenu, Kielu, Vídni, Salzburgu, Nice, Neapoli, Udine, Sheffieldu, Wrocławi, Tromsø aj.), a to jak na úrovni učitelské (pozvané přednášky, spoluorganizování workshopů a konferencí, spolupráce na grantových projektech), tak i studentské (více Studium v zahraničí).
Významnou akcí mezinárodní spolupráce (kromě společných projektů a konferencí, viz výše) je mj. opakované organizování letní lingvistické školy Eastern Generative Grammar (např. v srpnu 2015 se EGG v Brně zúčastnilo 14 přednášejících a 167 studentů z 29 zemí).
K historii pracoviště
Bohemistika byla na FF MU zastoupena již od zahájení činnosti fakulty, konkrétně od studijního roku 1921/22. Tehdy byla součástí Semináře pro slovanskou filologii. V roce 1951 se seminář rozdělil na tři samostatné katedry a jednou z nich byla Katedra českého jazyka a literatury. Ta se v polovině 60. let dále rozštěpila na část literárněvědnou a lingvistickou, lingvistická část dostala název Katedra českého jazyka, slovanské, indoevropské a obecné jazykovědy. Po listopadu 1989 se z katedry stal ústav, a ten se na začátku 90. let rozdělil na tři samostatná pracoviště: indoevropeistika a obecná jazykověda vytvořily Ústav jazykovědy, slavistika se přidružila k nově vzniklému Ústavu slavistiky a samostatná bohemistika dala vzniknout dnešnímu Ústavu českého jazyka.
Osobnosti
Jazykovědnou bohemistiku na brněnské filozofické fakultě formovala řada vynikajících osobností, jejichž význam přesáhl hranice lokálního prostředí.
Následující medailonky přebíráme z práce R. Večerky Biografickobibliografické medailonky českých lingvistů: bohemistů a slavistů (2. vyd., editované A. Bičanem a V. Bočkem, in Linguistica online, srpen 2008). Zařazeni nejsou současní zaměstnanci ÚČJ FF MU.