Čeština kolem nás
… A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě …
Karel Čapek
Dnes už dovedeme mj. přesně spočítat, že z bohatství slovní zásoby češtiny, které lze odhadovat na statisíce jednotek, K. Čapek užil v celé své literární i publicistické tvorbě „jen“ cca 70 tisíc slov (F. Čermák a kol., Slovník Karla Čapka, 2007). Běžný mluvčí jich aktivně užije ještě podstatně méně. Důležité ale není, kolik slov zapojíme do své komunikace, podstatnější je, jak s nimi a s jazykem vůbec zacházíme, jak vyjadřujeme své myšlenky a city. Karlu Čapkovi se asi málokdo vyrovná, nicméně všichni bychom měli spět k poučené, citlivé a kultivované práci s jazykem, u lingvistů se to předpokládá jaksi samo sebou.
Tato rubrika nabízí studentům a všem čtenářům, aby se s ostatními podělili o postřehy týkající se dnešního užívání češtiny. Všímejte si jazykových novot, sledujte prohřešky proti spisovné češtině i pravopisné normě v textech, kterým dodržování kodifikovaných podob náleží, přemýšlejte nad vyjadřovacím balastem, jazykovými manipulacemi apod.
Narazili jste na zajímavou chybu nebo překlep?
Vaše postřehy rádi zveřejníme (pod jménem odesilatele nebo anonymně).
Kontakt: vojtovaj@phil.muni.cz. Jako předmět uveďte Čeština mezi námi. Ukázky posílejte nejlépe ve formátu jpg.
Prosíme, nezasílejte poukazy na jazykové prohřešky, které byste pouze převzali z internetových zdrojů sledujících podobnou problematiku.