Český jazyk a literatura
Předměty a studijní a zkušební řád
Informace o povinných a povinně volitelných předmětech vč. doporučeného průchodu studiem jsou v Katalogu programů. Je třeba zvolit správný studijní plán. V „klasickém řazení“ se snáze hledají informace o tom, které předměty jsou povinné, povinně volitelné či profilové. V „řazení po semestrech“ je uveden doporučený studijní plán. Pro kontrolu plnění všech povinných a povinně volitelných předmětů je ale potřeba používat kontrolní šablony v ISu. Jak se k nim dostat je popsáno níže. Informace v kontrolní šabloně jsou rozhodující pro splnění podmínek studia.
Konzultant pro studijní záležitosti za ÚČJ: Mgr. Hana Žižková, Ph.D. (zizkova@phil.muni.cz)
Seznamy četby k jednotlivým kurzům
Jak se v ISu dostat ke kontrolní šabloně?
- Otevřete stránky https://is.muni.cz/.
- V levém sloupci klikněte na STUDENT.
- Vpravo nahoře klikněte na oddíl Během studia a poté na KONTROLA PRŮCHODU STUDIEM.
- Z šablon zaškrtnutím vyberte správný obor a imatrikulační ročník (např. ... imatrikulace od 2019/Bakalářské studijní programy/Český jazyk a literatura/hlavní studijní plán).
- Klikněte na tlačítko ZKONTROLOVAT STUDIUM.
Magisterská diplomová práce
Užitečné rady, návody a odkazy (vypracovala Marie Stará, jde o výsledek bakalářské práce Analýza pokynů k vypracování BP na fakultách MU).
Diplomové práce (jazykovědné) zadané na Ústavu českého jazyka
Téma diplomové práce si vybírá student na základě nabídky témat u jednotlivých vyučujících v Informačním systému (Rozpisy témat), popř. pokud má zájem zpracovat téma mimo nabídku, může se obrátit na příslušného vyučujícího. Před přihlášením k tématu je doporučeno téma s potenciálním vedoucím práce nejdříve osobně konzultovat. Student se k tématu přihlašuje výhradně přes IS.
Téma bakalářské a magisterské práce (oborové nebo diplomové) z českého jazyka nesmí být totožné.
S diplomovou prací souvisí povinnost absolvovat diplomový seminář / diplomové semináře podle kontrolní šablony příslušného typu studia a imatrikulačního ročníku!
Termíny odevzdání
- do 30. dubna – závěrečná zkouška v červnu
- do 30. června – závěrečná zkouška v září
- do 30. listopadu – závěrečná zkouška v lednu
Pokyny k odevzdání práce
- Student musí před odevzdáním zkontrolovat finální podobu tématu diplomové práce v aplikaci Rozpisy témat (https://is.muni.cz/auth/rozpis) – tj. zda je student k tématu přihlášen, zda je zadán vedoucí práce, zda nechybí finální název v českém a anglickém jazyce a oficiální zadání.
- Student musí řádně naplnit archiv závěrečné práce v ISu.
a) Studenti, kteří práci odevzdávají v jarním semestru – do 30. dubna.
b) Studenti, kteří budou obhajovat v září – do 30. června.
c) Studenti, kteří práci odevzdávají v podzimním semestru – do 30. listopadu. - Po vložení jazykovědně diplomové práce do archivu v ISu je třeba tuto skutečnost oznámit sekretářce ÚČJ e-mailem na bohem@phil.muni.cz. Vložení literárněvědné práce prosím oznamte na ÚČL na mail bromova@phil.muni.cz.
Název práce v rozpisu témat i v odevzdané elektronické podobě musí být stejný.
Každá odevzdaná práce musí mít český i anglický název.
Podrobný fakultní harmonogram viz zde.
Doporučená formální úprava
Doporučený rozsah magisterské diplomové práce: 140 000 znaků.
Závaznou součástí práce je titulní strana, čestné prohlášení o původnosti práce (s podpisem autora), obsah, soupis použité literatury, abstrakt (anotace a klíčová slova – podle pokynů v IS).
Práce musí mít náležitou formální úroveň, tedy musí být napsána odborným stylem, ve spisovném jazyce a bez pravopisných chyb. Autor odpovídá za jazykovou správnost – u prací odevzdávaných na Ústavu českého jazyka se k tomuto zvláště přihlíží a hrubé nedostatky v této oblasti mohou být důvodem pro nepřijetí práce.
Pozornost je třeba věnovat také způsobu citace. Bibliografické citace jsou obecně určovány platnou normou (ČSN ISO 690) a zvyklostmi Ústavu českého jazyka. Přihlíží se také např. k citační praxi časopisu Naše řeč, popř. k informacím uvedeným v Příruční mluvnici češtiny 1995, s. 665–669. Nedoporučuje se automaticky přebírat citace uváděné v knihovních katalozích, vždy je třeba znění bibliografického údaje ověřit.
Způsoby citování
Harvardský systém
Holá (2006) tvrdí, že komunikaci lze charakterizovat jako proces sdílení určitých informací. Řečené však ještě neznamená slyšené (Šuleř, 2009b, s. 75).
Metoda poznámek
Holá¹ tvrdí, že komunikaci lze charakterizovat jako proces sdílení určitých informací. Řečené však ještě neznamená slyšené.²
Metoda číselných odkazů
Holá [25] tvrdí, že komunikaci lze charakterizovat jako proces sdílení určitých informací. Řečené však ještě neznamená slyšené [8, s. 75].
Ukázky bibliografických zápisů podle normy ISO 690
- PETKEVIČ, Vladimír. (2017). Anotace. In: KARLÍK, Petr, Marek NEKULA a Jana PLESKALOVÁ (eds.). CzechEncy ㄧ Nový encyklopedický slovník češtiny[online]. Brno: Masarykova univerzita [cit. 2024-05-14]. Dostupné z: https://www.czechency.org/slovnik/A NOTACE.
- Internetová jazyková příručka. (2024). [online]. Praha: ÚJČ AV ČR, 2008‒2024 [cit. 2024-04-22]. Dostupné z: http://prirucka.ujc.cas.cz/.
- OSOLSOBĚ, Klára. (1996). Algoritmický popis české formální morfologie a strojový slovník češtiny. Brno, 1996. Disertační práce. FF MU
- PLESKALOVÁ, Jana. ( 2021) Z historie ženských pojmenování v českých zemích. Jazykovedný časopis. Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, 2021, roč. 72, č. 1, s. 142–150. ISSN 0021-5597. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.2478/jazcas-2021-0019.
Příklady citování nástrojů s umělou inteligencí
Obecné použití
Konkrétní použití
„Při přípravě této práce autor použil DeepL (www.deepl.com) za účelem překladu anglického textu. Po použití tohoto nástroje autor provedl kontrolu obsahu a přebírá za něj plnou zodpovědnost.“
Příklady citování podle Chicago Manual of Style v poznámce pod čarou:
- Text generated by ChatGPT, OpenAI, October 12, 2023, https://chat.openai.com/chat.
- ChatGPT, response to „Explain how to make pizza dough from common household ingredients,“ OpenAI, October 12, 2023
Informace ke státní závěrečné zkoušce
Státní závěrečné zkoušky probíhají pro podzimní semestr v lednu (řádný i opravný termín), pro jarní semestr v červnu (řádný i opravný termín) a v září (pouze řádný termín).
Přihlašování ke státním závěrečným zkouškám
Studenti hlásící se ke státní závěrečné zkoušce musí mít splněny všechny náležitosti k řádnému ukončení studia (včetně potvrzení ze studijního oddělení o splnění všech studijních povinností). Studenti, kteří chtějí vykonat státní závěrečnou zkoušku, musí mít v ISu zapsán předmět SZZ, musí být v ISu přihlášeni ke SZZ (po vypsání termínů) a po vypsání termínů se musí přihlásit také přes webové stránky ústavu. Informace o přihlašování jsou vždy vypsány v aktualitách.