U krajanů v Daruvaru

15. 7. 2022

Sudenti učitelství u krajanů v chorvatském Daruvaru

V rámci projektu ZIP MUNI (Zkvalitnění a Inovace Přípravy budoucích učitelů na MUNI) se nám jako studentům učitelství češtiny pro SŠ naskytla příležitost zúčastnit se krátkodobé týdenní stáže v chorvatském Daruvaru. Pod vlivem početné české menšiny se stal Daruvar jakýmsi „hlavním městem” chorvatských Čechů. Díky jejich nadšení a píli se český živel začlenil do Daruvarska jako jeho neodmyslitelná součást. Najdete zde ulici T. G. Masaryka, místní školka nese jméno Ferdy Mravence, základní škola pak jméno Jana Amose Komenského. Zdejší knihovna poskytuje čtenářům nejnovější české tituly, vydavatelství Jednota vydává spolu se stejnojmenným týdeníkem časopis Dětský koutek. V neposlední řadě alespoň zmiňme Svaz Čechů, který lze považovat za srdce zdejšího českého kulturního života a pod jehož hlavičkou probíhají nesčetné kulturní akce. Jak vidíte, i přes charakter malého lázeňského města Daruvar opravdu žije.

S pomocí našeho zdejšího stážisty Matouše Turzy a díky velké vstřícnosti místních škol a jejich pracovníků se pro naši stáž podařilo zorganizovat bohatý program. Měli jsme možnost učit české žáky na prvním i druhém stupni základních škol nejen v Daruvaru, ale i v blízkém okolí. Vyučovali jsme na místním gymnáziu, zúčastnili jsme se porad zdejšího učitelského sboru a školní besídky na české škole v Končenicích. Samotnou výuku hodnotíme jako velmi příjemnou a pozitivní zkušenost. Zároveň nás nadchlo, jak aktivní jsou žáci ze zdejší české komunity ve svém volném čase – žáci gymnázia organizují vlastivědné kvízy pro základní školu, v podstatě všichni zde tančí, hrají a zpívají v místních folklorních souborech, vrcholem školního roku jsou pak pro žáky exkurze na různá místa v České republice.

Závěrem bych se rád obrátil na případné čtenáře z řad studentů učitelství. Pokud budete mít možnost jet na podobnou krátkodobou stáž, určitě jeďte! Týden vám uteče jako voda, vy se vrátíte plni zážitků a zkušeností, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Především si alespoň na chvíli vyzkoušíte, jaké to asi je působit v rámci studijního pobytu či učitelské stáže v zahraničí. A odtud zbývá jen krůček k případnému Erasmu…

Matěj Tomeček

Více fotografií z pobytu naleznete ve fotogalerii.