ÚČJ má novou profesorku
ÚČJ má novou profesorku, kterou se stala Klára Osolsobě.
Ciao! Moc zdravím z kouzelných Benátek.
Tento semestr tu v rámci programu Erasmus+ trávím studiem na univerzitě Ca’ Foscari.
Po čerstvě odstátnicované italštině jsem si jen sbalila kufry a nasedla na autobus. Moje představa byla taková, že stres ze stěhování přebiju stresem ze státnic. Zpětně však musím tuto strategii vyhodnotit jako ne příliš funkční a nikomu bych ji moc nedoporučovala :))
Každopádně, stále ještě s euforickým pocitem nasedám na autobus a nad ránem se probouzím v Mestre, pevninské čtvrti Benátek, která je s ostrovem propojena silničním mostem Ponte della Libertà. V Mestre i bydlím, na univerzitu tedy každé ráno poměrně dlouho cestuji, ale musím říct, že se mi to ještě neomrzelo. Pokaždé je to stejně nádherné.
Myslím, že v Benátkách člověku zkrátka nezbývá nic jiného než koukat kolem sebe a nevěřit svým očím. V rámci hledání krásna jsem měla štěstí i na podzimní semestr, který mi kromě pomalu ale jistě sestupného trendu v rámci turismu přináší i vyhlášené Bienále.
Katedra lingvistiky a Comparative cultural studies mi poskytuje interdisciplinární přístup ke studiu jazyka, a kromě fantastických kurzů jako například Environmental writing jsem si zapsala i kurz italštiny pro zahraniční studenty. Přijde mi velmi zajímavé porovnávat, jakým způsobem se italština učí v Itálii, a jakým v cizině. Znalost jazyka je tu určitě výhodou, nacházím díky ní relativně důstojný distanc od brutality turismu a místní jsou na mě miloučcí.
Volné chvíle tu jinak trávím po komunitních centrech a galeriích, příležitostně si zajdu do muzea nebo do kina. Překvapivé pro mě bylo zjištění, že Porto Marghera je (kromě petrochemické monstrozity) také místem, kde se pořádá spousta zajímavých techno eventů. Moc doporučuji.
Srdečně zdraví,
Sofie Hanounová