ÚČJ má novou profesorku
ÚČJ má novou profesorku, kterou se stala Klára Osolsobě.
Anna Škrabánková, magisterská studentka českého jazyka a literatury, zdraví z Azurového pobřeží, kam vyjela na studijní pobyt v rámci Erasmu:
Když jsem zjistila, že Ústav českého jazyka a literatury má smlouvu s univerzitou v Nice, neváhala jsem a okamžitě si na Erasmus podala přihlášku. Mým vedlejším oborem je francozština, tudíž to pro mne byla perfektní příležitost jak zvládnout dvě mouchy jednou ranou. Nice je páté největší město Francie, nachází se na jejím jihu poblíž Itálie kousek od Marseille. Univerzita na níž teď studuji nese název Côte d’Azur, česky „Univerzita Azurového pobřeží“, a když jsem sbalená na půl roku plná cestovní horečky a očekávání odjížděla, po příjezdu jsem byla stejně udivená, že z přednášek mám výhled přímo na moře. Ve skutečnosti to mám od kolejí na pláž mnohem blíže než do školy! Ale studovat v takovém prostředí je nadmíru inspirativní a obohacující, takže se na univerzitu každé ráno vydávám moc ráda.
Chodím například na seminář komparatistiky (Littérature comparée), kde probíráme literární žánr „svědectví“ (témoignage), který je ve francouzské literární vědě plně etablovaný, také jsem si zapsala předmět „Jazyky světa“ (Langues du mode), ve kterém letem světem probíráme všechny jazykové rodiny, takže se dozvídám cené informace nejen o indoevropských jazycích, ale například o afrických nebo semitských jazycích, kterým často nebývá věnováno tolik pozornosti. Také jsem si zapsala dva volitelné kurzy z katedry antropologie a etnologie, jeden nese název „Musique, danse, transe et rituel“, kde probíráme podoby rituálních tanců v různých kulutrách, například v Burkině Faso anebo v Brazilských kmenech. Jedinou výtku, kterou k francouzskému systému výuky mám je, že jedna přednáška trvá tři hodiny, a tudíž je velmi těžké celou dobu udržet pozornost.
Náplň kurzů je velmi zajímavá, zároveň si také mohu procvičovat francouzštinu s rodilými mluvčími, což je k zkušenost k nezaplacení. Po večerech se s ostatními “erasmáky” vydáváme na akce, které pořádá ESN (Erasmus Student Network) – výlety, exkurze v muzeích a galeriích, mezinárodní večere, párty, kde dochází k různým kulturním výměnám a vznikají tak nová přátelství na celý život. Také jsem využila příležitosti si zařídit sportovní kartičku a ve volném čase mohu navštěvovat univerzitní sportovní centrum, kde například mohu jít na lekci tance, kterému se obyčejně věnuji. Jsem moc ráda, že se mohu vzdělávat a rozvíjet v jiném městě v cizí zemi a objevovat tak jinou kulturu a jazyk, který jsem si oblíbila. Děkuji MUNI za tuto příležitost a posílám srdečné pozdravy z Azurového pobřeží!
Bc. Anna Škrabánková