Pozdrav z Madridu

4. 11. 2021

Karla Červená, studentka Učitelství českého jazyka a literatury pro SŠ, je na stáži v Madridu. Přečtete si, co je tam náplní její práce.

Karla píše:

O Českých školách jsem slýchala pozitivní zprávy snad každou přednášku. Navíc lidé, kteří nám informace podávali, byli tak nadšení a plní energie, že se to na Tebe prostě musí přenést. Vždycky jsem věděla, že chci někam vyjet. Zapátrala jsem, a jako nejlepší mi přišla právě Česká škola v Madridu. Tato škola má pro mě hned několik velkých plusů. Španělsko a španělštinu miluji už od základní školy, Madrid, i když nemá moře, je úžasné město plné báječných lidí, a navíc i milovníci přírody si tu přijdou na své. To nejdůležitější ale je, že tu využiješ všechny dosavadní dovednosti v praxi, a přitom nezáleží na tom, je-li Tvoje zaměření jiné než výuka českého jazyka.

Skvělé je, že tu všichni dokážou pracovat jako tým. Když máš nějaké silné stránky, určitě se je neboj využít! Všichni Tě tu podpoří a vynaložené úsilí se Ti vrátí přinejmenším v úsměvech tvých žáků z ČŠM.

Za výběr ČŠM jsem neskutečně ráda. Pobyt tu není jen o suché výuce, ale vždy se tu snažíme dny něčím ozvláštnit. Ať jsou to výstavy, exkurze nebo dny strávené s dětmi v parku.

Školu doporučuji všemi deseti! Hlavně se nenech odradit délkou pobytu, uteče to jako voda. Každý si tu najde to své a stoprocentně nebude litovat. Opravdu to stojí za to!

Dále pro nás shrnula, co všechno je v Madridu náplní její práce:

Píšeme články, reportáže a příspěvky jak na sítě, tak do novin. Propagace je tu důležitá, proto se o to pokoušíme všemi způsoby, i přes různá rádia a periodika v Česku, dále se tu staráme o knihovnu (dětskou i pro dospělé), pořádáme tematické výstavy (ty zařizují čistě stážisté), vytváříme si vlastní učební materiály: prezentace, pracovní listy, úkoly, testy. Třídy vedeme sami, k dispozici máme učební plán, učebnice a rady zkušenějších :).
Děti musí být pod dohledem a stále mluvit česky, proto se i o přestávkách snažíme vytvořit program, pouštíme písničky, tancujeme nebo hrajeme hry. Některé materiály nakupujeme my na náklady školy např. barevné papíry, barvy, zařizujeme tisk atd., ale vše se tu dá bez problému zvládnout.

A nakonec přidává malé lákadlo pro ty, které by podobný výjezd zajímal:

Miluješ teplo, zábavu a chceš se seznámit s novými lidmi? Stáž v České škole v Madridu je tou správnou volbou! Využiješ tu všechny své dosavadní zkušenosti v praxi a neboj, nikdo Tě tu nehodí do vody, všichni se tu navzájem podporujeme. Rád/a učíš děti, vytváříš projekty a jsi kreativní? Máš plusové body! Stáž v ČŠM je ale opravdu pro všechny, kteří mají chuť něco vytvářet.  Jako bonus si odneseš skvělé zážitky, zkušenosti a nezapomínej, španělská kuchyně je pecka!

Foto: Karla Červená