Pozdrav z Lisabonu

4. 10. 2023

Tento podzim mám jedinečnou příležitost pracovat jako stážistka v České škole v Lisabonu. Ta působí na půdě univerzity Nova SBE v přímořském městečku Carcavelos, které je proslulé svými plážemi. Pracuji tedy pár minut chůze od oceánu, navíc v krásných moderních prostorách. Zdejší Česká škola vyniká především komunitním charakterem a velmi osobním přístupem – děti i rodiče se mezi sebou znají a je vidět, že se na společná setkání vždcky těší. Učitelský tým zajišťuje výuku pro cca 20 žáků od 2 do 16 let. Obvykle děti pracují ve skupinách rozdělených podle věku, mnohdy ale mezi sebou spolupracují.

Na každé sobotní setkání připravuji s další stážistkou tematický program, který následně konzultujeme s vedením školy a dalšími vyučujícími. Vytváříme učební materiály, vymýšlíme různorodé aktivity a diskutujeme jejich pedagogický přínos. Po výuce probíhá reflexe a zhodnocení úspěchů dětí i učitelů. V rámci propagace činnosti školy každý týden píšu články o aktuální výuce na webové stránky a tvořím grafický materiál. Nově bych také měla zajišťovat jazykovou výuku pro portugalské rodiče našich žáků. Učitelský tým je velmi různorodý, takže dostávám zpěnou vazbu od pedagogů s letitými zkušenostmi jak s klasickou, tak moderní pedagogikou, spolupracuji s dalšími stážisty a dobrovolníky.

I při stáži mám dost času na objevování Lisabonu a okolí. Díky působení v České škole mám kontakty ve zdejší české komunitě, na „erasmáckých“ akcích jsem zase poznala studenty z mnoha různých zemí. Ve volných chvílích jezdíme na výlety, chodíme na pěší túry, trávíme čas na pláži… také zde navštěvuji slovanský pěveckého sbor Sláva při Filozofické fakultě Lisabonské univerzity. S ním už jsem dokonce měla v rámci Dne evropských jazyků první veřejné vystoupení, při němž jsme zájemce učili české lidové písně a tance, což byla velká legrace 😊

Tereza Netíková