Pozdrav z Kielu

6. 11. 2023

Moin! Tak zní pozdrav v německém Kielu, ve kterém jsem od října začal svůj studijní pobyt. V rámci studia Slovanské filologie na Christian-Albrechts-Universität můžete narazit na zajímavé předměty jako například: Porovnání slovanských a německých zdvořilostních strategií, Literatura a alkohol ve slovanském písemnictví, či Staroslověnština. Ve výuce se prolínají 3 slovanské jazyky, a sice čeština, ruština a polština, přičemž univerzita disponuje rodilými mluvčími z řad profesorů pro každý z těchto jazyků. Dále, jako jedna z mála německých univerzit, nabízí kurzy islandštiny, taktéž vedené rodilými mluvčími, čehož jsem musel využít.

Kiel, jenž je proslulý jako loďařské centrum, nabízí spoustu zajímavých aktivit pro milovníky vody a moře, ať už se jedná o plachtění, akvárium s mořskými živočichy, či Fischbrötchen (housku s rybou). Zájemcům o architektonické památky se nabízí nedaleké město Lübeck, nebo i Hamburk, pro milovníky severu je tu vikinské muzeum s dobovou vesničkou Haithabu a rozeseté runové kameny. S čím člověk bohužel při svých cestách musí počítat, je častý déšť.

Karel Vařejka