Ústav českého jazyka

Pozdrav z Helsinek

13. 4. 2022

Monika Horáková, magisterská studentka Počítačové lingvistiky, je v tomto semestru na studijním pobytu v Helsinkách. Přečtěte si, co říká o tamním univerzitním programu Linguistic Diversity and Digital Humanities.

Monika píše:

"V tomoto semestru studuji na Helsinské univerzitě v programu Linguistic Diversity and Digital Humanities. Díky jeho širokému záběru si můžua vybírat předměty z různých disciplín. Prošla jsem například kurzem fonetiky, kde jsme se učili vyslovovat hlásky z různých jazyků a zapisovat je pomocí abecedy IPA. Dále jsem absolovala kurz statistiky pro humanitní obory a nyní se soustředím na kurz zpracování přirozeného jazyka, kde řešíme především praktická cvičení z této oblasti a učíme se používat nové knihovny a nástroje.

Ve volném čase poznávám Helsinki a okolí. Navštívila jsem město Turku, národní parky v okolí Helsinek a také námořní pevnost Suomenlina. Kromě toho si také užívám zimu a sníh, protože i teď, začátkem dubna, tu stále občas sněží."