Pozdrav z Francie

17. 5. 2022

Juraj Cigáň, magisterský student Počítačové lingvistiky, strávil dva semestry ve francouzském Rennes. Přečtěte si jeho dojmy:

EDUC Gap Year je projekt, ktorého cieľom je sprostredkovať možnosť študentom zapísať si odlišný odbor na univerzite v zahraničí. Vytvára tak priestor pre tých, ktorí si chcú rozšíriť znalosti a prepojiť ich so svojim doterajším štúdiom alebo vyskúšať niečo úplne nové.

Pokiaľ ide o mňa, po strednej škole som si nevedel vybrať presné zameranie môjho štúdia na univerzite a počas bakalárskeho stupňa som často premýšľal nad spôsobmi, ako vyskúšať iné alternatívy. Preto považujem možnosť vycestovať a študovať týmto spôsobom za výbornú príležitosť. Predmety ktoré som si vybral rozširujú môj rozhľad a zároveň obohacujú znalosti z môjho pôvodného odboru. Spôsob nastavenia programu nekladie privysoké nároky na hodnotenie, čo považujem za veľké plus. Dôležité je, aby človek venoval určitý čas na vyhodnotenie, čo by ho naozaj bavilo a dalo mu čo najviac, čo sa týka profesného aj osobného života.

Na výber som dostal dve francúzske univerzity - University of Rennes 1 a University Paris Nanterre. Z ich názvov je možné vydedukovať, že išlo o mestá Rennes resp. Paríž. Môj výber padol na prvé zmienené, pretože je menšie, útulnejšie, s veľkým množstvom študentov a nachádza sa v zaujímavom regióne Bretónska.

Samotný pobyt bol veľmi príjemnou zmenou po zimnom lockdowne, návrat do prezenčnej výuky veľmi potešil.

Môj pôvodný plán bol vycestovať na jeden semester, avšak život vo Francúzsku a všetko, čo s ním súviselo, sa mi tak zapáčil, že som si mobilitu predĺžil až do konca druhého semestra. Toto rozhodnutie v žiadnom prípade neľutujem. Podarilo sa mi toho vidieť, zažiť oveľa viac. Zoznámil som sa s množstvom zaujímavých ľudí, či už domácich alebo zahraničných, s ktorými sme sa často stretávali a zažívali spolu veľmi príjemné chvíle. S mnohými z nich som stále v kontakte aj po príchode domov. Priateľstvá s ľuďmi z krajín celého sveta, dúfam, vydržia čo najdlhšie.

Každému vrelo odporúčam vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyskúšať túto príležitosť. Zo svojej skúsenosti musím povedať, že prekonanie počiatočného strachu nepochybne stojí za všetky získané benefity.