Noc vědců 2024
Podívejte se, jak probíhala Noc vědců 2024 s tématem Proměnana našem pracovišti.
V podzimním semestru letošního roku jsem se rozhodla vyjet na pracovní stáž do České školy v Dublinu. V České škole vyučuji především český jazyk a sloh, snažím se ale nezanevřít ani na českou literaturu a motivovat žáky ke čtení v češtině, což je pro ně velice náročné. Tato zkušenost je opravdu jedinečná, protože na vlastní kůži můžete zažít, jak se češtinu učí bilingvní děti.
Kromě přímé výuky, příprav do školy a dalších mimoškolních akcí si užívám Irsko plnými doušky. Irská mentalita je mi velice sympatická, lidé jsou tu neskonale milí a usměvaví. Co nás české stážisty skolilo hned po příjezdu, bylo počasí. Nekonečný vítr a déšť jsou věci na denním pořádku a pohled na Ira, který jede v kraťasech a tričku na kole, když vy na sobě máte zimní bundu, je opravdu k nezaplacení!
Dublin je útulné město, velké tak akorát, plné piva a útulných hospůdek – no prostě pro nás Čechy jako dělané. Výlety do přírody jsou naprosto kouzelné, myslím, že pohled na Irské útesy a rozbouřené moře se jen tak neokouká.
Hana Šimůnková
Podívejte se, jak probíhala Noc vědců 2024 s tématem Proměnana našem pracovišti.
Nový příspěvek E*fora je věnován knize Má svou známou notu. Kramářské písně v ústní tradici Moravy a Slezska (eds. Věra Frolcová – Pavel Kosek – Hana Bočková – Markéta Holubová – Tomáš Slavický. Brno: Host, 2022).