Pozdrav z Daruvaru

2. 11. 2022

Kateřina Frecerová, magisterská studentka českého jazyka a literatury, posílá pozdrav z Daruvaru, kam se vydala na pracovní stáž:

Zdravím všechny z nádherného Daruvaru, z místa, kde jsou ty nejkrásnější západy slunce a ti nejúžasnější lidé!

Hned po příjezdu jsem se cítila velmi vítaná a jako doma. Místní lidé jsou velmi pohostinní a nápomocní. Stačí se jen náhodou zmínit, že něco potřebujete, a oni vám hned velmi ochotně pomohou vše zařídit. Nezřídka od někoho dostanete jen tak ovoce, ořechy či buchty. Česká komunita tu drží pospolu a stále něco pořádá. Hody, Den chleba, recitace poezie, divadla, výlety, výstavy, koncerty… Člověk se tu opravdu nenudí. Na všech kulturních událostech jsem byla více než vítaná a moc jsem si to užila. Díky učitelskému sboru jsem měla možnost podívat se do Záhřebu, Rijeky či Istrie. V Istrii jsem samozřejmě neodolala a s holkami z Opavy, které jsou tu také na stáži, jsme si zaplavaly v moři. Prý se takto poznají Češi, protože zatímco my jsme se koupaly, Chorvaté chodili ve svetrech. Bylo ale krásných 22 stupňů, slunečno, tak proč toho nevyužít?

Do Daruvaru jsem ale přijela primárně na pracovní stáž. Má mentorka mi nabídla výuku češtiny hned ve čtyřech třídách. Pravidelně docházím na náslechy a po domluvě s mentorkou v těchto třídách také učím. Má specializace je čeština pro cizince, což se velmi hodí, protože některé děti doma vůbec nemluví česky a občas je pro ně těžké něco správně vyjádřit. Takže se s nimi soustředím hlavně na rozšíření slovní zásoby a na konverzaci. Stihli jsme probrat například oblečení, sociální sítě či jídlo a české speciality.

A pokud zrovna nejsem ve škole, nedělám přípravy nebo nejsem na nějaké akci, najdete mě, jak si užívám masový burek, kávu nebo procházku v parku. Jsem tu již dva měsíce a uteklo to jako voda. Jsem moc vděčná, že mě místní lidé tak ochotně přijali mezi sebe a že se tu díky nim cítím opravdu jako v Česku. Takže pokud ještě váháte, zda se na stáž vydat právě do Daruvaru, už nemusíte. Doporučuji to tu všemi deseti!