Pozdrav z Daruvaru

8. 11. 2021

Patrik Gwiźdź, student Učitelství českého jazyka a literatury pro SŠ, je tento semestr na stáži v chorvatském Daruvaru. Přečtěte si o jeho zážitcích a dojmech.

Patrik píše:

Už před odjezdem na stáž do chorvatského Daruvaru se ukázalo, že jsem si svou destinaci nemohl zvolit lépe. A to především díky mé mentorce Jitce, jíž vděčím za pomoc s hledáním dostupného bydlení. Nakonec bydlíme společně s kolegou Matoušem v krásném zahradním domku u jedné z českých rodin přímo v Daruvaru a nemůžeme si to vynachválit, zvlášť když nás paní Barbara občas pozve na palačinky nebo pan Ivan na pivo. Od samého začátku se zkrátka cítím velmi vítaný a jako doma.

Prakticky na denním pořádku se setkávám s češtinou, ať už jdu na kávu do místní vyhlášené kavárny Špica, do obchodu nebo v sobotu na trh nakoupit čerstvou zeleninu a ovoce přímo od místních. Už ani nespočítám, kolikrát jsem se dal do řeči se zdejšími Čechy, kteří jsou nadšení pokaždé, když se mnou mohou chvíli mluvit ve své rodné češtině. Není potom výjimkou, že i přes mé naléhání, že zeleninu zaplatím, mi paní na trzích přihodí dvě cibule nebo celer k nákupu zadarmo.

Důkladně jsem se seznámil s fungováním České základní školy J.A. Komenského a hodin českého jazyka na místním gymnáziu. Žáci i studenti jsou velmi pilní a snaživí a jejich snaha plně si osvojit spisovnou češtinu je inspirativní a povzbuzující. Na takové škole je radost učit. Měl jsem příležitost podívat se také na základní školu v nedaleké české vesnici Končenice. Tamnější ředitel nám dokonce umožnil přidat se k jejich výletu na Plitvická jezera.

Výborným kulturním zážitkem bylo představení Habaďůra místního divadelního souboru Sebranka v Českém domě. Často využívám služeb dobře vybaveného oddělení pro českou menšinu v místní knihovně. Za zmínku stojí také daruvarské termální lázně, kam chodím plavat, a samozřejmě všudypřítomné pečené kaštany. Mohl bych také vyprávět o krásách přírody v okolí Daruvaru, ale tento příspěvek není nafukovací.

Příští týden mě čeká setkání s náměstkyní hejtmana Bjelovarsko-bilogorského županství a vedoucí Klubu literátů Svazu Čechů, na které se velmi těším. A celý nadcházející víkend se budou konat svatomartinské hody.

Stáž v Daruvaru není jen praxe na české škole v zahraničí, je to příležitost stát se součástí početné české komunity, která je hrdá na své kořeny a s láskou tento odkaz předává dalším generacím.

Foto: Patrik Gwiźdź