Ústav českého jazyka

Pozdrav z Bruselu

4. 10. 2021

František Kovařík, student navazujícího magisterského studia programu Počítačová lingvistika, je v tomto semestru na stáži v České škole bez hranic v Bruselu. Přečtěte si, jak se mu v centru dění Belgie líbí.

Betonovou džungli Paříže jsem vyměnil za zelená předměstí Bruselu. Kromě prostředí mě zajímalo hlavně, jak to funguje v jiných Českých školách bez hranic, nejen v té pařížské, kde jsem strávil předchozí semestr. Každá z nich je totiž samostatná jednotka a spojuje je jen o málo víc než jméno. Starají se tu o mě dobře, chválím si hlavně pracovní kolektiv. Ve výuce mohu experimentovat a učím se o různých typech výuky. Škola mi nabídla i samostatné ubytování ve velkém zahradním domečku asi kilometr od školy. Ta se nachází ve studentské části Ixelles, asi půl hodiny metrem od centra. Nedaleko jsou dvě univerzity s knihovnami a výbornými menzami a všude okolo spousta restaurací, kaváren, kin, divadel a barů. Jsem v kontaktu se stážistkami z Českého centra a z univerzit, v Bruselu jakožto mezinárodním městě je navíc rozsáhlá česká komunita. Pražské centrum dělá jednou za čas nejrůznější společenské – vědecké či kulturní – akce, kde jsem se mohl seznámit s řadou mladých lidí různých národností. Každý den mám možnost si ve společnosti vrstevníků procvičovat nejen francouzštinu, ale také němčinu, angličtinu. Mí přátelé mluví italsky, španělsky, rumunsky, nizozemsky... A kdyby mi to nestačilo, celá řada místních specializovaných škol nabízí intenzivní i méně intenzivní kurzy jazyků s rodilými mluvčími za úplný pakatel. Aby toho nebylo málo, z Bruselu se dá vyjet do tisíce malebných městeček okolo. Bruggy, Gent, Antverpy, Knokke, Amsterdam, všude se dostanu za hodinu či dvě a stojí mě to pět euro.

V Belgii si svoje najde prostě každý.