Pozdrav z Athén

27. 9. 2021

Gabriela Pavelková, bakalářská studentka oboru Český jazyk a literatura, je v tomto semestru na stáži v Českém krajanském spolku v Athénách. Přečtěte si o náplni její práce a jak je v Řecku spokojená.

Gabriela píše:

Jsem studentkou Filozofické fakulty, obor Český jazyk a literatura. Pro svou zahraniční stáž jsem si vybrala Athény v Řecku. Na stáži jsem od září a budu zde až do ledna 2022.

Co zde dělám?

Pracuji jako stážistka pro Český krajanský spolek. Především v české škole, která se snaží přibližovat český jazyk a celkově kulturu řecko-českým dětem. Zábavnou formou je zde učíme základní českou gramatiku. Také se starám o českou knihovnu, která je hned naproti školy. Děti i dospělí tak mají možnost půjčit si knihy, které vychází u nás a v Řecku by je nekoupili. Mimo jiné dětem přibližujeme tradice – v tomto půlroce se můžou těšit třeba na Mikuláše.

Na Erasmus jsem se přihlásila z důvodu, že to bylo už dlouho mé přání a chtěla jsem si něco takového vyzkoušet. Je možné, že to, co se zde naučím, v budoucím povolání nevyužiji, ovšem i tak mi Erasmus dal velké možnosti a pomohl získat cennou zkušenost. A to v samostatnosti, rozšíření obzorů, možnosti žít někde, kde jsou zvyklí na jiný chod života, poznání nové kultury, tradic a zajímavých lidí. Z Řeků cítíte pohodu, přátelskost. Jsou velice ochotní vám jakkoli pomoct, není problém se zde domluvit anglicky, když neumíte ani slovo řecky nebo jejich písmo. A řecká kuchyně je prostě vynikající!

Pokud máte možnost, zcela určitě ji využijte a vyjeďte na stáž nebo studijní pobyt! :) I když máte strach, to má opravdu každý. Nikdy nebudete litovat toho, že jste to udělali, nýbrž že jste to nezkusili!