Den absolventů 2019 – fotoreportáž

20. 6. 2019

V sobotu 15. června 2019 se ÚČJ zapojil do celouniverzitních oslav Dne absolventů. Na akci se přišlo podívat přes 100 absolventů a my Vám dnes přinášíme fotoreportáž s nejzajímavějšími momenty.

Masarykova univerzita letos oslavila výročí 100 let od svého vzniku. Zlatým hřebem oslav se stal Den absolventů, který proběhl v sobotu 15. června na všech fakultách a paralelní akce probíhaly i jinde po Brně, např. na Výstavišti. Na Ústavu českého jazyka se sešlo přes 100 absolventů všech studijních ročníků, kteří často přivedli i své rodiny a přátele.

Ústav pro ně měl nachystaný bohatý program plný vzpomínek a nejrůznějších interaktivních aktivit. Účastníci si např. mohli tipnout, kolik váží jedna z nejnovějších publikací ústavu, Nový encyklopedický slovník češtiny, na jehož vzniku se podílelo téměř 200 lingvistů z celého světa.

Neopomenutelnou částí expozice byly postery s informacemi o historii ústavu a jeho nejznámějších osobnostech za posledních 100 let. Návštěvníci si také mohli přečíst více o tom, co se na ústavu děje dnes – od organizace doktorského studia, přes projekty, na kterých pracujeme, až po množství přednášek a jiných událostí, které ústav organizuje.

Připraveny byly také různé kvízy, na kterých účastníci mohli zjistit, kolik si ze školy pamatují.

Součástí akce byla i výstava vybraných publikací ústavu. Raritou pak byla ručně psaná skripta ze 20. let a kvalifikační práce významných absolventů  lingvistů Aloise Jedličky, Josefa Filipce a Miroslava Grepla.

Velkým lákadlem byla i výstava fotografií z historie ústavu. Její součástí byly např. fotky ze sametové revoluce, jejíž hlavní stan byl v kanceláři prof. Šlosara.

Účastníci si mohli z návštěvy odnést krásné perníčky se symbolikou ústavu nebo univerzity.

Kromě toho byla pro zájemce nakopírována fotka členů profesorského sboru z 80. let, díky které si absolventi z této doby mohli připomenout, s kým se za studia potkali, a přinést si kousek vzpomínky i domů.

Fotogalerie z akce

Vzkazy od účastníků