Pozdrav Aloise Brzobohatého z Madridu

3. 5. 2024

Povinnou součástí mého studia jsou i pedagogické praxe a já si řekl, že by byla nuda, kdybych je všechny strávil na nějaké obyčejné střední škole v Brně. Takže se nějak stalo, že jsem se bez jakékoliv předchozí větší učitelské praxe ocitl jako třídní učitel šesté, osmé a deváté třídy základní školy na České škole v Madridu. Jakkoliv děsivě to může znít, mohu čtenáře ubezpečit, že jde dohromady jen o jednu spojenou třídu, v níž je pouze pět fakt super dětí. Třebaže jde o cizí zemi, výuka probíhá normálně v češtině a věnujeme se tématům jako český jazyk, literatura, historie, občanská výchova a zeměpis.

Pro studenta učitelství českého jazyka jako já je praxe na České škole v Madridu neocenitelnou zkušeností. Výuka totiž probíhá pouze v soboty, neboť ve všední dny navštěvují děti běžně španělskou školu. Pro učitele to tedy představuje dvě výzvy – zaujmout děti i v den, kdy mají ostatní děti volno, a podat jim látku standardního tematického plánu základní školy na ploše čtyř vyučovacích hodin za týden. Když se k tomu připočte ještě fakt, že děti pocházejí z dvojjazyčného prostředí a velmi rády se mezi sebou baví španělsky, znamená to pro učitele spoustu legrace a výzev, kterých by si při násleších a stínování na běžné praxi nikdy neužil.

Jediný vyučovací den v týdnu navzdory všem předpokladům neznamená spoustu volníčka, neboť povinnosti pro Českou školu vyžadují i spoustu příprav, plánování projektů, psaní článků, překládání textů z češtiny do španělštiny a naopak, účast na poradách a přípravu výstav. Pokud si to však student umí zařídit, dá se to za dobu jednoho pololetí stihnout v Madridu a jeho okolí fakt hodně. Místní madridská šalinkarta dovoluje vydat se za velice lidskou cenu 8 € za měsíc i daleko za hranice města, například do malebného pohoří Sierra de Guadarrama, do kouzelného Cervantova rodiště v Alcalá de Henares nebo do města tří kultur Toleda. Nehledě na to, že místní letiště je poměrně frekventované a jde z něj velice jednoduše vycestovat nejen do Evropy. A Madrid samotný – ačkoliv určitě nepatří k tomu nejkrásnějšímu, co lze ve Španělsku navštívit – skýtá pro mladé lidi spoustu rozličných aktivit a jako doplněk k nim má poměrně širokou síť nočních rozjezdů.

Život ve Španělsku mi dal hodně. Kromě učitelských zkušeností i ty praktické, životní, kulturní, mezilidské – a další přídavná jména, která bych zde mohl vypsat, ale stejně bych jimi nedokázal popsat, kolik toho mohou kratičké čtyři měsíce jednoho pololetí vlastně nabídnout. Především každému budoucímu učiteli bych chtěl tímto doporučit vyzkoušet si alespoň jeden semestr nějakou tu českou školu v cizině, protože jej naučí dívat se na látku, kterou vyučuje, úplně jiným způsobem.