Pozdrav Soni Černé z Helsinek

3. 5. 2024

Moi moi! Zdravím vás z Helsinek. Jsem tu tento semestr na Helsingin Yliopisto pod programem Linguistic Diversity and Digital Humanities, který perfektně propojuje mé dva obory doma, PLIN a KISK. Mám tu díky velkému množství předmětů možnost zabrouzdat i do částí lingvistiky, které na MUNI nemáme. Například díky předmětu Language, Cognition and the Brain jsem měla možnost proniknout do světa kognitivní vědy, která s lingvistikou úzce souvisí. Zároveň tu i rozvíjím své znalosti v oblasti počítačové lingvistiky na předmětech Machine Learning for Linguists a také na Working with Text in Python.

Ve volném čase se tady toho dá dělat spoustu. Studentský život na Helsinské univerzitě je velmi bohatý a je tu mnoho spolků, které pořádají akce pro zahraniční studenty – hlavně Orbis a ESN, díky kterým jsem se podívala nejen do Laponska. Je tu i plno času na objevování krás Helsinek a jiných míst ve Finsku, což za to stojí, protože příroda je tady opravdu nádherná. Také se tu snažím zorientovat v prostředí na evropské poměry velmi odlišného jazyka, univerzita ale nabízí plno kurzů finštiny i speciálně pro výměnné studenty. Zároveň tu opravdu všichni umí anglicky, takže s dorozuměním se vůbec není problém.