Pozdrav z Benátek

12. 5. 2023

POZDRAV Z BENÁTEK ANEB VŠECHNY CESTY VEDOU DO MESTRE?

Po náročné a studené zimě jsem se rozhodla strávit jaro 2023 kde jinde než ve sluncem zalité Itálii. Benátská univerzita Ca‘ Foscari tedy pro mě byla jasnou volbou. Všudypřítomné moře, vysoké teploty a orosené sklenice osvěžujícího Campari Spritz – kdo by to nechtěl? S takovými pocity jsem si sbalila své saky paky, doma řekla arrivederci a vydala se na své jarní dobrodružství. Střet s realitou mě ovšem velmi rychle vyvedl z omylu. Výkyvy počasí jsou v Benátkách extrémní (!), a tak namísto opalovaček jsem i v květnu nucena vytahovat zimní kabát – naštěstí jen občas. Má to ale i své výhody. Nepřízeň severoitalského počasí nás nutí cestovat dále na jih, a tak jsme díky ESN navštívili třeba Neapol nebo na vlastní pěst Řím. Ne nadarmo se říká, že všechny cesty vedou do Říma.

Co se týká univerzity, tak jsem nadmíru spokojena. Škála předmětů je velmi bohatá, takže si vybere opravdu každý. Já si zvolila například teorii literatury, fonetiku a fonologii španělštiny, postkoloniální literaturu a samozřejmě italštinu. Ca‘ Foscari se navíc nachází v samém srdci Benátek, takže si cesty do školy můžete zpříjemnit obdivováním všeho, co Benátky nabízí. A že toho není málo.

I přesto se ale paradoxně cítím šťastnější v Mestre, pevninské části Benátek, která je s těmi „pravými“ spojena autobusovými či tramvajovými linkami. Ačkoliv Mestre pravděpodobně není nikterak turisticky zajímavé, stala se z něj má srdcová záležitost. Nachází se zde náš prosluněný studentský byt s výhledem na celé město či kvalitní hudební škola CCLM, moje nejmilejší útočiště. Itálie je vskutku země s velkou hudební tradicí. Fitness nadšenci si taktéž oblíbí moderní fitness studio John Reed, kam chodíme pálit nadbytečné kalorie, neboť italská kuchyně je zkrátka jedno velké pokušení. A tak nedostanete-li koleje v srdci Benátek, kterých opravdu není nadbytek, nesmutněte. Štěstí můžete najít – tak jako já – i jinde.

PS: Zvolíte-li si například předmět lingua italiana, nebuďte zaskočeni, že se bude konat i 4x týdně, což ve výsledku může znamenat 8 vyučovacích hodin. Ano, i to je specifikum Ca‘ Foscari. Předměty zaměřené na osvojení si cizího jazyka se často skládají ze dvou modulů – language practice (2x týdně 150 minut) a general module (2x týdně 90 minut). Docházka u těchto předmětů je navíc povinná, takže váš poloprázdný rozvrh nakonec tak poloprázdný opravdu nebude. ;-D

Taťána Svozilová