English version

Český jazyk

Platí pro novou akreditaci od podzimního semestru 2019.

Profil absolventa

Absolvent je odborníkem znalým češtiny jakožto „systému“ a/nebo češtiny jakožto formy lidského jednání. Má možnost uplatnění v akademickém prostředí zabývajícím se studiem nebo výukou češtiny, respektive v oborech orientovaných obecně na jazyk a jeho aplikace (tj. může být vysokoškolským pedagogem, samostatným vědeckým pracovníkem nebo vývojovým pracovníkem). V závislosti na tématu dizertační práce je absolvent studia také připraven plnit specializované úkoly v rámci rozličných paměťových institucí, ve kterých je vyžadována znalost dějin či stavu současného jazyka, zejména vzhledem k jejich pramenným zdrojům a informačním databázím (může být tvůrcem informačních databází, pracovníkem oddělení rukopisů a starých tisků či kurátorem sbírek písemných pramenů / digitálních databází).

Přijímací řízení

Přijímací řízení do doktorského studia probíhá 2x ročně, tj. pro nástup v podzimním nebo v jarním semestru.

Uchazeč o doktorské studium předloží životopis, soupis publikační činnosti a projekt uvažované disertační práce.

Na ÚČJ lze studovat doktorský program Český jazyk, v němž se student profiluje v těchto třech směrech:

  1. Synchronní lingvistika (formální syntax, morfologie a fonologie, jazyková typologie) – garanti: prof. PhDr. Petr Karlík, CSc., a Mgr. Pavel Caha, Ph.D.
  2. Diachronní lingvistika (syntaktické, morfologické a onomastické aspekty vývoje češtiny staré a střední doby, etymologie, dialektologie) – garant: doc. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.
  3. Korpusová a počítačová lingvistika (tvorba, značkování a využití specializovaných jazykových korpusů, algoritmizace) – garant: doc. PhDr. Klára Osolsobě, Dr.

Student se podle svého zaměření zařadí do jedné z těchto tří studijních skupin. Jejich organizace je v gesci příslušných garantů. Ve skupině absolvuje povinné Doktorské semináře I-VIII (CJDY03-10).

V souladu se Zápisem z 1. řádného zasedání Rady Národního akreditačního úřadu konaného dne 23. ledna 2020 nebude nadále vypisováno přijímací řízení do studijních plánů se specializací doktorských studijních programů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Pokud jste ještě plánovali podat do takového studijního plánu přihlášku, směřujte ji, prosím, do jednooborového studijního plánu daného doktorského studijního programu.

Co můžeme doktorandovi nabídnout?

  • zázemí tradičního pracoviště
  • možnost podílet se na vědecko‑výzkumných projektech členů pracoviště
  • rozsáhlé kontakty se zahraničními univerzitami
  • finanční bonusy nad rámec standardního stipendia

Co od doktoranda požadujeme?

Podíl na tzv. specifickém výzkumu v rámci ÚČJ, což znamená, že:

  • doktorand minimálně dvakrát za studium (prezenční forma) publikuje článek, v němž prezentuje výsledky výzkumu vztahujícího se k jeho disertační práci (v 1. roce studia to může být pouze recenze); článek musí být zveřejněn buď v odborném lingvistickém časopise (z domácích zejména Linguistica Brunensia, Naše řeč, Slovo a slovesnost nebo Listy filologické), nebo v konferenčním sborníku (viz předměty Vědecká studie I – CJDY14 a Vědecká studie II – CJDY20);
  • doktorand minimálně dvakrát za studium (prezenční forma) vystoupí na konferenci, kde prezentuje výsledky výzkumu vztahujícího se k jeho disertační práci (viz předměty Prezentace I – CJDY13, Prezentace II – CJDY21);
  • doktorand se každoročně účastní Doktorandského dne ÚČJ, přičemž minimálně dvakrát během studia se vyžaduje aktivní účast (viz předměty Doktorský den I – CJDY11 a Doktorský den II – CJDY12);
  • doktorand pravidelně navštěvuje doktorský seminář, který organizuje vždy garant jeho studijní skupiny.

Podíl na výuce v rámci ÚČJ, což znamená, že doktorand má být trénován v pedagogických kompetencích vysokoškolského učitele, neboť součástí curricula vědeckého pracovníka je i schopnost učit druhé. K tomuto účelu slouží též povinně volitelný předmět Výuka (CJDY24).

Podíl na životě ÚČJ, což mj. znamená, že se doktorand účastní akcí pořádaných ÚČJ (přednášky zahraničních odborníků, konference, workshopy) a participuje na jejich organizaci.

Závěr studia

Podmínky ukončení studia:

  • získání min. 240 kreditů
  • úspěšné vykonání státní zkoušky (viz Doktorská zkouška CJDY16)

Zkouška je koncipována jako odborná disputace o lingvistických problémech se členy zkušební komise. Nejpozději měsíc před zkouškou komise stanoví soubor témat, která budou předmětem diskuse, a seznámí s nimi uchazeče. Zkouška probíhá nezávisle na obhajobě disertační práce vždy ve zkouškovém období a student ji musí úspěšně absolvovat do konce 6. semestru studia.

  • odevzdání disertační práce a tezí k ní (viz Doktorská práce – CJDY18 a Teze – CJDY17) a její úspěšné obhájení

Složení oborové rady (od IX. 2019)


Předseda

doc. PhDr. Klára Osolsobě, Dr.

Interní členové

Mgr. Pavel Caha, Ph.D.

 

doc. PhDr. Zdeňka Hladká, Dr.

 

doc. RNDr. Aleš Horák, Ph.D.

 

prof. PhDr. Petr Karlík, CSc.

 

doc. Mgr. Pavel Kosek, Ph.D.

 

prof. PhDr. Jana Pleskalová, CSc.

 

doc. Mgr. Markéta Ziková, Ph.D.

 

Externí členové

PhDr. Martina Ireinová, Ph.D.
Akademie věd České republiky

 

 

prof. Dr. phil. PhDr. Marek Nekula
University of Regensburg

 

 

doc. RNDr. Vladimír Petkevič, CSc.
Univerzita Karlova v Praze

 

 

doc. Mgr. Bohumil Vykypěl, Ph.D.
Akademie věd České republiky

 

 



 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info